Zdraví z třetihor – léčivé účinky Jantaru

23. 1. 2020 Off Od Josef Jiránek

Už v dobách dávné antiky byl jantar ceněn pro své mystické a magické účinky. Používali ho dávní léčitelé, ale i mágové k výrobě nejrůznějších amuletů. Dnes se využívá především k výrobě šperků.

Jantar není běžný minerál. Svůj původ má ve třetihorách a jedná se o zkamenělou mineralizovanou pryskyřici tehdejších stromů. Největší světové zásoby jantaru se vyskytují v okolí ruského města Kaliningrad. Má se zato, že jich zde může být až 90 %. I Česká republika má několik nalezišť této uhlíkaté nerostné látky – například v okolí Valchova a Boršova.

Dnes nachází tento minerál uplatnění v oblasti alternativní medicíny. Někteří léčitelé jsou přesvědčeni, že je vodičem vyšších energií a má tak léčivou moc. Oblíben je i pro své očistné účinky. Příznivě působí při léčbě žaludečních a střevních potíží, bronchitidy, astmatu, odstraňuje závratě, mírní bolesti uší, revma, zpomaluje vypadávání vlasů a jako prevence je využíván proti onemocnění jater nebo ledvin. Vzhledem k tomu, že lidský organismus zbavuje negativních energií, je možné nerost využít i v případě všech ostatních onemocnění.

A jak se léčit jantarem? Stačí minerál nosit u sebe. A je jedno, jestli ho používáte jen tak samotný nebo formou šperku. Jantar bývá také součástí některých mastí. Velice známá je například Zámečnická mast, nebo si z něho můžete vyrobit tinkturu podle receptu otce Klimuzka.
Kousky nebroušeného jantaru v množství 50 gramů opláchněte ve vlažné vodě a nasypte do láhve o obsahu 3/4 litru, pak zalijte čistým lihem. Po deseti dnech je tinktura hotová. Není nutné ji přelívat nebo cedit. Jantar se v lihu nerozpouští, pouze vylučuje mikroskopické částice, které zabarvují líh dozlatova.

Tinkturu lze použít jako prevenci proti chřipce. V takovém případě pijeme každé ráno jednu sklenici čaje se třemi kapkami tinktury. Při vypuknutí chřipky se doporučuje touto tinkturou mazat oblast hrudníku. Extrakt tiší také bolesti při srdečních potížích, například při oslabení srdečního svalu.

Jantar v sobě skrývá mystiku dávných časů a je spojován s koloběhem života, dlouhověkostí, ale i Akášou – pátým elementem, který ovládá zemi, oheň, vodu a vzduch. Jantar se tak stává symbolem života a všeho živého.