Tloustnout můžete i po light nápojích a potravinách

24. 1. 2020 Off Od MUDr. Hana Havlíková

Konzumujete často nízkokalorické a light potraviny a přesto přibíráte na váze? A ještě ke všemu se vám tvoří tukové polštáře, a to hlavně na břichu, hýždích a stehnech? Kromě přírůstku na váze také trpíte zvýšenou únavou, bolestmi kloubů a máte křeče ve svalech? Dále míváte časté bolesti hlavy a opakované závratě? Možná také pozorujete, že často jednáte bez uvážení, velmi unáhleně a váš zdravotní stav a psychické rozpoložení se zhoršuje a dostavuje se porucha spánku. Pokud chcete vědět, zda tyto příznaky nezpůsobuje látka, kterou se nahrazuje cukr, začnete se vyhýbat potravinovým výrobkům a nápojům, které obsahují látku e951 (syntetické sladidlo aspartam).

Přípravky na hubnutí a kontrolu tělesné hmotnosti hledejte zde

Jestliže se vaše zdravotní problémy po vysazení těchto potravin zmenší nebo docela vymizí, budete mít jasno v tom, co bylo jejich původem. Bohužel tuk usazený na hýždích, v břichu a stehnech sám nezmizí a musíte pro jeho odstranění hodně udělat – hlavně cvičit. Příčinou tloustnutí po pití nízkokalorických sladkých nápojů je potlačení tvorby serotoninu v mozku. Ten je nezbytný pro normální spánek a pohodu. Při potlačení jeho tvorby vzniká touha po sacharidech (cukry), poněvadž mozek očekává, že současně se sladkou chutí se do těla dostanou i kalorie ze sacharidů. Proto při nesprávně nastavených dietách často přichází nepřekonatelná chuť na sladké, která se dá jen těžko uchlácholit “light” potravinami. Těch pak člověk přijímá stále víc a víc. K tomu ještě dodává kalorie z jiných zdrojů, a tak tloustne.

Zkuste proto vysadit nápoje a potraviny light. Lidé se totiž mylně domnívají, že se po nich netloustne a proto jich sní více. Zkuste je vyměnit za malé porce nedietních potravin. Ty se postarají o tvorbu serotoninu i o pohodu, a když se k tomu ještě začnete více pohybovat, dojde i ke snížení tělesné hmotnosti.