Humor a radost ze života

28. 7. 2018

Dokážete kolem sebe vytvořit prostředí naplněné optimismem? Jste rádi, když jste ve společnosti člověka usměvavého, přívětivého a snášenlivého? Máte smysl pro humor? Mít smysl pro humor je náramně důležité. Humor je nejlepším prostředkem k překonání stresu. Je dokázáno, že lidé, kteří měli smysl pro humor se dožívají vyššího věku, neboť jsou psychicky odolnější, jsou tolerantní vyslechnout názory druhých, zváží je a případně přijmou. Humor přináší lidem dobrou náladu, duševní pohodu, spokojenost a radost. Většinou je vyvolán jemným zveličování lidských nedostatků, povahových vlastností nebo společenských jevů. Jedno přísloví tvrdí: „Člověk bez humoru je jako květina bez vůně.“ Karel Čapek jednou řekl: „Humor je sůl a kdo je jí dobře prosolen, ten vydrží dlouho čerstvý.“ Vladislav Vančura k tomu dodává: „Humor je poslední instance záležitosti inteligence.“

Umění žertovat je mnohostranné, ale není neomezené. Ve vážných záležitostech není místo pro žertování. Je třeba dodržet cit pro míru a mít vytříbený vkus.

George Bernard jednou prohlásil: „Můj způsob žertování je říci pravdu.“ Humor je především dobrá nálada, která, když převládá a trvá, se mění v radost. Nálady mohou být různé, ovlivňují naše okamžité jednání, ale i hodnocení situace a lidí.


Lidé bez humoru jsou smutní, unylí, rozmrzelí. Jejich vztah k lidem je odmítavý, chladný, jízlivý. Někteří jsou rezignovaní a snaží se vzbuzovat soucit. Hrubiáni vyhledávají bezdůvodné hádky a konflikty, naopak povrchní veselí vtipálkové neustále laškují až jsou dotěrní, nic neberou vážně a všichni kolem nich jsou pesimisté.

Veselá nálada je pozitivní emoce, která je silně nakažlivá, upevňuje i rozšiřuje harmonické vztahy, obohacuje mysl a přispívá k nabrání nových sil. Prožívání radosti je ovlivněno temperamentem a charakterem, ale i schopností uvolnění. Humor pomáhá vyhledávat pozitivní hodnoty a pohlížet na život z veselejší stránky. Při dobré náladě lidé téměř nepociťují únavu, při špatné naopak únava rychle nastupuje. Odborníci na management radí: „Berte vážně svoji práci, ne však sami sebe. Naučte se sami sobě zasmát.“


Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *